گرافیت | سرب سیاه

گرافیت چیست ؟

گرافیت یا سرب سیاه یکی از فرمهای کربن است که به صورتهای بلورین و ریز بلورین یافت و ساخته می شود.

گرافن ورقه‌ای دو بعدی از اتم‌های کربن در یک پیکربندی شش ضلعی (لانه‌زنبوری) است که در آن اتم‌های کربن با هیبرید SP2 به هم متصل شده‌اند. فاصله میان C-C در هر ورقه 1.42 A˚ است .

گرافن جدیدترین عضو خانواده مواد کربنی گرافیتی چندبعدی است، که شامل فلورین به عنوان نانوماده‌ی صفر بعدی، نانولوله‌های کربنی به عنوان نانوماده‌ی یک بعدی و گرافیت به عنوان یک ماده سه بعدی است. صفحات گرافن با کنار هم قرار گرفتن اتم‏های کربن تشکیل می‏شوند.

خواص گرافن

گرافن طبیعی یک شبه فلز یا نیمه‌رسانا با گاف نواری صفر است و همچنین دارای تحرک‌پذیری الکترونی بسیار بالا در دمای اتاق است. خواص نوری منحصربه‌فرد گرافن، موجب بروز شفافیت بالای غیرمنتظره تک لایه‌ اتمی آن شده است. با در نظر گرفتن این خواص جالب انتظار میرود که مرزهای جدیدی در زمینه کاربردهای گرافن باز شود.

همانطور که قبلا گفتیم اتم‌های کربن در ساختار لانه زنبوری گرافن توسط نیروی کوالانسی با هم پیوند دارند. نیروی کوالانسی یکی از قوی‌ترین نیروهای بین اتمی موجود در طبیعت است به همین دلیل، گرافن با وجود نازکی، یکی از سخت‌ترین مواد به حساب می‌آید. گرافن‌های چند لایه با ضخامتی بسیار بسیار کمتر از فولاد، استحکامی تا 200 مرتبه بیشتر دارند

حضور گروه‌های عاملی در دو طرف صفحه و لبه‌های گرافن، به آن خاصیت آبدوستی می‌دهند و سبب انحلال خوب این ماده در آب و حلال‌های آلی می‌شوند.

کاربرد گرافن

از آنجایی که گرافن یک رسانای شفاف است می تواند کاربردهایی چون نمایشگرهای لمسی، سلول خورشیدی و پانل های نوری داشته باشد که در این مورد گرافن می تواند جایگزین اینیدیوم- تین اکسید (ITO) گردد که بسیار گران قیمت می باشد.

سنسورهای گازی و الکتریکی انعطاف پذیر یکی از دیگر زمینه های کاربرد این ماده به شمار می رود. انواع جدید مواد کامپوزیتی که بر اساس گرافن با مقاومت بالا و وزن کم شناخته شده اند می توانند در ماهواره و صنعت هوافضا مورد استفاده قرار گیرند.

کاربردهای پزشکی

مطابق با تحقیقات انجام شده در آکادمی علوم چین در شانگهای، می توان از گرافن برای ساخت کاغذ ضدباکتری استفاده کرد. صفحات دو بعدی این ماده به طور موثری جلوی رشد باکتری های اشرشیاکلی (E.Coli) را خواهد گرفت. همچنین محققین دیگری مانند چونهای فان و همکارانش متوجه شده اند که مشتقات گرافن، از قبیل اکسید گرافن و اکسید گرافن احیاء شده مانع رشد میکروب ها می شوند.

صفحه نمایش های OLED جدید با استفاده از گرافن

پژوهشگرانی از دانشگاه استنفورد با استفاده از گرافن به عنوان الکترود شفاف توانستند به طور موفقیت آمیزی مدل کاملاً جدیدی از دیودهای نور- گسیل آلی (OLED) را توسعه دهند.

ابر خازن ها

در حال حاضر ابرخازن های ذخیره کننده انرژی متعددی در قالب فناوری های مختلف وجود دارند که تا حدی انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می کنند، اما این کافی نیست. برای این منظور با استفاده از شبیه سازی های رایانه ای الکترودهای مخصوصی را با استفاده از ورقه های گرافنی کربنی تهیه نموده اند. در اینجا باید به نکته مهمی توجه کرد. در حال حاضر ابرخازن هایی که در صنایع مختلف به کار گرفته می شوند، دارای محدودیت های کاربردی گوناگونی هستند و جالب این است که این محدودیت ها عمدتاً به سطوح الکترودهای به کار گرفته شده در آنها باز می گردد. با بررسی هایی که روی ساختار طبیعی گرافن و مشخصه های شیمیایی آن انجام گرفته، مشخص شده است که سطوح ارائه شده از این ماده، بازده بالاتری در ذخیره سازی انرژی دارند. از این ابرخازن ها برای تنظیم جریان برق موجود در شبکه های برق استفاده شده تا به سامانه های مرتبط با آن آسیب های کمتری وارد شود.

گرافیت مرک

نام ماده:        Graphite

کد محصول مرک:       104206

فرمول:         C

C A S NUMBER   : 7782-42-5

مولار:   12.01 g/mol

قابلیت محلول شدن:     (20 °C) insoluble

انبوهی:         2.2 g/cm3 (20 °C)

میزان اسیدی:   5 - 6 (50 g/l, H2O, 20 °C) (slurry)

در پکیج های: 2.5 کیلویی، 5 کیلویی، 25 کیلویی

 

درباره ما

شركت مينا تجهيز آريا با سالها تجربه و با استفاده ‏از تخصص،تعهد، تجربه و دانش هاي نوين اقدام به تهيه، توزيع مواد شیمیایی ( آزمایشگاهی ، صنعتی ) و تجهيز لوازم آزمايشگاهي، شيشه آلات و كليه ملزومات آزمايشگاهي از شركت هاي داخل و ‏خارج كشور نموده است.‏

برای پرسش و پاسخ و دریافت قیمت و موجودی با کلیک روی لینک زیر به تلگرام شرکت پیام دهید

 آدرس : تهران - میدان توحید- خیابان امیر لو(نبش کوچه خودرو) - پلاک 42- طبقه دوم - واحد

ایمیل : minatajhiz_aria@yahoo.com

شماره ها تماس : 02166901187 - 02166900058

شماره های همراه :09362048289 - 09927282910

شماره های واتس آپ ، ایتا ، تلگرام و روبیکا : 09927282910 - 09362048289