کتون

کتون در شیمی چیست ؟

در شیمی، کتون نوعی ترکیب آلی است که حاوی یک گروه کربونیل (پیوند دوگانه کربن-اکسیژن) است که به دو اتم کربن دیگر پیوند دارد. فرمول کلی یک کتون R-C(=O)-R' است که در آن R و R' نشان دهنده گروه های آلکیل یا آریل هستند. گروه کربونیل در کتون در وسط زنجیره کربن قرار دارد.

کتون ها به همراه آلدئیدها و اسیدهای کربوکسیلیک به عنوان ترکیبات کربونیل طبقه بندی می شوند. آنها با حضور گروه کربونیل مشخص می شوند که خواص شیمیایی و فیزیکی خاصی را ایجاد می کند.

ویژگیهای کتون ها

در اینجا برخی از ویژگی ها و خواص کلیدی کتون ها آورده شده است:

  1. نامگذاری:

کتون ها با جایگزینی -e انتهای آلکان اصلی با پسوند -one نامگذاری می شوند. موقعیت گروه کربونیل با یک پیشوند عددی قبل از نام آلکان والد نشان داده می شود.

 

استون ساده ترین کتون ها

  1. نقاط جوش:

کتون ها عموماً به دلیل وجود گروه کربونیل قطبی، نقاط جوش بالاتری نسبت به آلکان هایی با اندازه مشابه دارند که امکان نیروهای بین مولکولی قوی تری مانند برهمکنش های دوقطبی-دوقطبی را فراهم می کند.

  1. حلالیت:

کتون ها به طور کلی در حلال های آلی مانند الکل ها، اترها و کلروفرم محلول هستند. با این حال، حلالیت آنها در آب با افزایش طول زنجیره کربن کاهش می یابد.

  1. واکنش پذیری:

کتون ها به دلیل وجود گروه کربونیل تحت واکنش های شیمیایی مختلفی قرار می گیرند. آنها را می توان با استفاده از عوامل احیا کننده مانند بوروهیدرید سدیم یا لیتیوم آلومینیوم هیدرید به الکل های ثانویه تبدیل کرد.

کتون ها همچنین می توانند تحت واکنش های افزودن هسته دوست قرار گیرند و مشتقاتی مانند کتال ها، همیکتال ها و ایمین ها را تشکیل دهند.

  1. اکسیداسیون:

کتون ها نسبت به آلدئیدها نسبت به اکسیداسیون مقاوم هستند. آنها به آسانی تحت شرایط ملایم تحت واکنش های اکسیداسیون قرار نمی گیرند، اگرچه برخی از عوامل اکسید کننده قوی می توانند کتون ها را برای تشکیل اسیدهای کربوکسیلیک اکسید کنند.

  1. کاربردهای صنعتی:

کتون ها کاربردهای صنعتی متعددی دارند. به عنوان مثال، استون، ساده ترین کتون، به طور گسترده ای به عنوان حلال در صنایع مختلف استفاده می شود.

متیل اتیل کتون (MEK) به عنوان حلال در رنگ ها، پوشش ها و چسب ها استفاده می شود. کتون ها همچنین به عنوان واسطه در سنتز داروها، عطرها و پلیمرها استفاده می شوند.

  1. اهمیت بیولوژیکی:

کتون ها در سیستم های بیولوژیکی مهم هستند. به عنوان مثال، اجسام کتون، مانند استواستات و بتا-هیدروکسی بوتیرات، در طی تجزیه اسیدهای چرب در کبد تولید می شوند و به عنوان منبع انرژی جایگزین توسط بافت های خاص، از جمله مغز، در شرایط ناشتا بودن طولانی مدت یا شرایط کم کربوهیدرات استفاده می شوند.

به طور کلی، کتون ها ترکیبات همه کاره در شیمی آلی هستند و ساختار منحصر به فرد و واکنش پذیری آنها باعث می شود در کاربردهای مختلف، از فرآیندهای صنعتی گرفته تا سیستم های بیولوژیکی، ارزشمند باشند.


تشخیص آلدهیدها و کتونها

تفاوت بین آلدهیدها و کتونها

مشتقات بنزآلدهید

درباره ما

شركت مينا تجهيز آريا با سالها تجربه و با استفاده ‏از تخصص،تعهد، تجربه و دانش هاي نوين اقدام به تهيه، توزيع مواد شیمیایی ( آزمایشگاهی ، صنعتی ) و تجهيز لوازم آزمايشگاهي، شيشه آلات و كليه ملزومات آزمايشگاهي از شركت هاي داخل و ‏خارج كشور نموده است.‏

برای پرسش و پاسخ و دریافت قیمت و موجودی با کلیک روی لینک زیر به تلگرام شرکت پیام دهید

 آدرس : تهران - میدان توحید- خیابان امیر لو(نبش کوچه خودرو) - پلاک 42- طبقه دوم - واحد

ایمیل : minatajhiz_aria@yahoo.com

شماره ها تماس : 02166901187 - 02166900058

شماره های همراه :09362048289 - 09927282910

شماره های واتس آپ ، ایتا ، تلگرام و روبیکا : 09927282910 - 09362048289