تغییر-شیمیایی-و-فیزیکی

تغییر شیمیایی و تغییر فیزیکی چیست ؟

تغییر شیمیایی چیست ؟

تغییر شیمیایی شامل واکنش هایی است که در آن ماده تغییر ماهیت می دهد و با از دست دادن و یا الکترون و به دنبال آن ترکیب شدن با سایر اجزای به وجود آمده در اثر واکنش تولید یک محصول و فراورده های جدید می نمایند. معمولا هر واکنش در هنگام شروع مواد واکنش دهنده دارای یک سطحی از انرژی می باشند.

اگر واکنش به صورت خودبخودی رو به جلو پیش برود مثل سوختن یک تکه چوب و یا سوختن هیدروژن گازی، مواد حاصل شده از آن واکنش در سطح پایین تری از انرژی نسبت به واکنش دهنده ها قرار دارند. و اگر سطح فراورده ها بالاتر از واکنش دهنده ها بود آن واکنش غیر خودبخودی بوده( مثل واکنش های الکترولیز و الکتروشیمیایی).

در تمام واکنش های شیمیایی یک بخش وجود دارد به نام کمپلکس فعال که در آن ناحیه واکنش می تواند به هر طرفی برود و سطح انرژی آن از تمام مواد واکنش دهنده و فراورده بالا تر می باشد.

مواد می توانند تبدیل به فراورده ها شوند و یا به مواد اولیه برگردند.

میزان سرعت و شدت انجام واکنش به صورت مستقیم با ارتفاع این قله ارتباط دارد به این صورت که هر چه ارتفاع بیشتر شود مواد اولیه نیاز به صرف انرژی بیشتری هستند تا به قله برسند بنابر این آن واکنش دارای سرعت کمتری می باشد و بلعکس هرچه ارتفاع قله کمتر باشند مواد با سرعت بیشتری به آن قله رسیده و واکنش می دهند.

اختلاف انرژی میان فراورده‌ها و واکنش‌دهنده‌ها به صورت گرما ظاهر می‌شود.

واکنش‌های گرماگیر چیست ؟

واکنش‌هایی نظیر واکنش‌های سوختن متان که با تشکیل کلرید هیدروژن در آن‌ها، سطح انرژی فراورده‌های واکنش از مواد واکنش‌دهنده پایین‌تر باشد، به علت تولید انرژی گرمایی، گرمازا می‌گوییم و در مقابل واکنش‌هایی که در آن‌ها سطح انرژی شیمیایی فراورده‌ها بیشتر از واکنش‌دهنده‌ها باشد، واکنش‌های گرماگیر نامیده می‌شوند و برای انجام چنین واکنشی باید مقداری گرما به اجزای واکنش‌دهنده داده شود، مانند تجزیه کردن کلرید آمونیوم جامد که با گرم کردن، به دو گاز آمونیاک و کلرید هیدروژن تبدیل می‌شود.

در تغییرات شیمیایی اتصال اتم‌ها به یکدیگر و آرایش الکترونی آن‌ها در واکنش‌دهنده‌ها تغییر می‌یابد. البته در یک واکنش شیمیایی، اتم‌ها نه به‌وجود می‌آیند و نه از بین می‌روند و تنها ترکیب، تجزیه یا بازآرایی می‌شوند.

واکنش شیمیایی بیان یک تغییر شیمیایی است که ممکن است با آزاد کردن انرژی به صورت گرما، نور یا صوت همراه باشند و تولید گاز، تشکیل رسوب یا تغییر رنگ در پی داشته باشند. و برخی از واکنش ها نیز نیازمند دریافت انرژی برای انجام واکنش می باشند.

در محیط پیرامون خود می توان به سوختن یک تکه چوب یا زرد شدن برگ درختان یا رسیدن میوه ها و یا فاسد شدن آنها و یا پخته شدن غذا به عنوان مثالی از واکنش شیمیایی اشاره نمود.

تغییر فیزیکی چیست؟

در این نوع تغیی رساختار مولکولی ترکیب دچار تغییری نمی شود و آرایش الکترونی آنها هیچ تغییری نکرده و ثابت می ماند. همچنین این نوع تغییر می تواند با گرفتن و یا دادن گرما همراه شود ولی این تبادل حرارت ربطی به تغییر در آرایش الکترونی و ساختار مولکولی آن ندارد و صرفا مربوط به تغییر در شبکه کریستالی آن می شود.

 مواد جامد یونی بعنوان مثال که از کاتیون ها و آنیون ها تشکیل شده اند دارای یک ساختار یونی هستند که با دریافت حرارت می توانند مقداری از آن در اثر تصعید از حالت جامد به یکباره به حالت گاری تبدیل شود. تغییر فیزیکی می‌تواند برگشت‌ناپذیر یا برگشت‌پذیر باشد.

تمام تغییرات فاز یا حالت ماده در دسته تغییرات فیزیکی قرار می‌گیرند.

تغییرات فیزیکی می‌توانند ساده یا پیچیده باشند. قطعه قطعه کردن چوب یا بریدن نان تنها اندازه آن‌ها را تغییر می‌دهد، در این حالت تغییر فیزیکی انجام شده ولی تغییر فاز صورت نگرفته است.

ریختن نوشیدنی از ظرفی بزرگ در چند لیوان کوچکتر حجم و شکل آن را تغییر می‌دهد ولی ماده همچنان در فاز مایع است. که مثالی ساده از تغییر فیزیکی ساده هستند.

در موارد پیچیده تر با تغییر فاز این تغییر همراه است از جمله این تغییر ها می توان به بارش باران بارش برف تبخیر آب های سطحی و تولید ابر ها در طبیعت اشاره نمود.

مطالب مشابه
معرفی انواع گرید مواد آزمایشگاهی
قوانین برچسب گذاري مواد شيميايي
قوانین و مقررات واردات مواد شیمیایی
فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی
مواد شیمیایی ازمایشگاهی چیست؟
14 مورد از پرکاربردترین مواد شیمیایی

 

درباره ما

شركت مينا تجهيز آريا با سالها تجربه و با استفاده ‏از تخصص،تعهد، تجربه و دانش هاي نوين اقدام به تهيه، توزيع مواد شیمیایی ( آزمایشگاهی ، صنعتی ) و تجهيز لوازم آزمايشگاهي، شيشه آلات و كليه ملزومات آزمايشگاهي از شركت هاي داخل و ‏خارج كشور نموده است.‏

برای پرسش و پاسخ و دریافت قیمت و موجودی با کلیک روی لینک زیر به تلگرام شرکت پیام دهید

 آدرس : تهران - میدان توحید- خیابان امیر لو(نبش کوچه خودرو) - پلاک 42- طبقه دوم - واحد

ایمیل : minatajhiz_aria@yahoo.com

شماره ها تماس : 02166901187 - 02166900058

شماره های همراه :09362048289 - 09927282910

شماره های واتس آپ ، ایتا ، تلگرام و روبیکا : 09927282910 - 09362048289