مقالات

مقالات

مواد شیمیایی صنعتی 

در جواب اینکه مواد شیمیایی صنعتی چیست ؟ میتوان گفت : مواد شیمیایی صنعتی موادی هستند که ترکیب ثابت و ویژگی های مشخصی دارند.

 به طور کلی مواد شیمیایی را نمی توانیم با روش های جداسازی فیزیکی به راحتی از هم جدا نماییم. 

مواد شیمیایی صنعتی به بخشی از صنایع گفته میشود که مواد شیمیایی مورد نیاز دیگر صنایع را، از طریق تبدیل مواد خام به مواد مورد نیاز، تأمین میکند.

انواع مواد شیمیایی

حالتهای مواد شیمیایی به طور کلی در ۴ حالت جامد، مایع، گاز و یا پلاسما وجود دارند.

مواد شیمیایی از نظر نوع کاربرد به مواد شیمیایی صنعتی و مواد شیمیایی آزمایشگاهی دسته بندی می شوند.

اما مواد شیمیایی به طور کلی به دو گروه بزرگ مواد معدنی و مواد آلی تقسیم بندی می‌شوند.

شیمی آلی و شیمی معدنی به خواص، واکنش ها، ساختارها و سنتز مواد شیمیایی مختلف مربوط می شود.

سدیم متابی‌سولفیت

سدیم متابی‌سولفیت یا سدیم پیروسولفیت یا سدیم دی سولفیت به انگلیسیی Sodium metabisulfite یک ترکیب غیر آلی می باشد.

سدیم متابی‌سولفیت در سیستم نامگذاری IUPAC، برم. ای. سدیم متابی‌سولفیت نامیده می‌شود که گاهی اوقات به عنوان دی سدیم (metabisulfite) نیز نامیده می‌شود.

سدیم متابی‌سولفیت اکثراً به عنوان یک عامل ضد عفونی‌کننده، آنتی اکسیدان و نگهدارنده استفاده می‌شود.

شرکت های بسیار بزرگ و شناخته شده ای در جهان وجود دارد که در زمینه تهیه ،تولید و توزیع انواع مواد شیمیایی(مواد شیمیایی صنعتی, مواد شیمیایی آزمایشگاهی, مواد شیمیایی دارویی, مواد شیمیایی خوراکی) در هر سطح و مقداری فعالیت می کنند.

ما دراین مقاله تعدادی از شرکت های معروف و بزرگ توزیع کننده ، تولید کننده مواد شیمیایی در دنیا به اجمال اورده ایم .

مواد شیمیایی آزمایشگاهی به ترکیبات شیمیایی گفته می شود که در آزمایشگاه های پزشکی، آزمایشگاه های دارویی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند.

مواد شیمیایی آزمایشگاهی به دلیل حساسیت بالایی که دارد میزان درجه خلوص بالاتری دارد.

طبق ترجمه گوگل مواد شیمیایی آزمایشگاهی دارای دومعادل انگلیسی Laboratory chemicals و Lab chemicals می باشد.

ایمنی شیمیایی :

  مقدمه:

          محيط اطراف انسان را مواد شيميايي فرا گرفته كه به صورت مستقيم يا غيرمستقيم از طريق هوا، خاك، آب و مواد غذايي كه مي‌تواند سلامت محيط و انسان را به خطر اندازد در تماس مداوم با آنها مي‌باشد.

            در سال 1942 تعداد مواد شيميايي شناسايي شده حدود 000/600 در سال 1947 حدود 4 ميليون و در حال حاضر 11 ميليون مي‌باشد، ساليانه 1000 تا 2000 ماده شيميايي جديد نيز به اين تعداد اضافه مي‌شود و اين در حالي است كه هر ساله 000/100 ماده شيميايي متفاوت توليد يا استفاده مي‌شود. كه فقط براي 000/10 نوع ماده شيميايي اطلاعات سم شناسي تهيه و در دست است و از كل مواد شناسايي شده شيميايي فقط 1% آن مصرف عمومي دارد.

            بعضي از آمارهاي WHO ، گوياي اين واقعيت است كه 4 ميليون نفر در سطح جهان در صنايع شيميايي مشغول به كار هستند به طوري كه يك ميليون انسان سالانه در اثر تماس غير ايمن با مواد شيميايي دچار مرگ شده و يا از كار افتاده مي‌گردند و 4-1 ميليون مسموميت ناشي از آفت كش‌ها نيز اتفاق مي‌افتد.

            5 تا 10 درصد آفت كش‌ها در بهداشت عمومي مصرف دارند و 90 تا 95 درصد در كشاورزي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، براي مثال پاكستان، ساليانه در بخش كشاورزي حدود 000/20 تن (حدود 97% كل موارد مصرف در جهان) آفت كش استفاده مي‌نمايد و در مقابل فقط 85 تن مصارف بهداشتي دارند. مسلما اين مقدار از آفت كش، سلامت محيط زيست و انسان را به مخاطره خواهد افكند و مهمتر از همه زماني كه اين آفت كش‌هاي انباشته شده از نظر شيميايي منسوخ و يا ناخواسته باشند يك منبع خطر پايدار در محيط را بوجود خواهد آورد استفاده از مواد شيميايي جهت توسعه اقتصادي ـ اجتماعي از ضروريات است لذا مديريت ايمن مواد شيميايي يك انتخاب نيست بلكه ضرورت و اولويت است در مديريت ايمني مواد شيميايي چگونگي واكنش در مقابله و تماس با انواع گوناگون مواد شيميايي بسيار مهم است.

برنامه ايمني شيميايي چيست ؟

            برنامه بين المللي ايمني شيميايي از سال 1980 با همكاري UNEP در برنامه بهداشت محيط ملل متحد ILO سازمان جهاني كار و WHO تدوين و به مورد اجرا در آمد.

            پيشگيري و مديريت اثرات مضر كوتاه مدت و بلند مدت مواد شيميايي بروي انسان و محيط زيست از توليد، استفاده تا انهدام آن را ايمني شيميايي گويند. در سال 1992 كنفرانس UNCEDبا علم به اين كه مديريت مواد شيميايي لازمه توسعه پايدار است در دستور كار 21 فصل نوزدهم استراتژي فعاليت‌هاي خود در زمينه مديريت صحيح مواد شيميايي را با ديدگاه زيست محيطي مشخص و شش محور زير را مد نظر قرار داد :

مواد شیمیایی در صنعت

مواد شیمیایی از نظر نوع کاربرد به مواد شیمیایی صنعتی و مواد شیمیایی آزمایشگاهی دسته بندی می شوند.

مواد شیمیایی در صنایع مختلف کاربردهای بسیاری دازد وهرکدام ازاین کاربردها متفاوت هستند که در زیربیان شده اند.

مواد شیمیایی در محصولات پاک کننده

مواد شوینده محصولاتی هستند که حاوی ماده فعالی به نام سورفکتانت یا هیدروکسید آلومینیوم ماده فعال سطحی هستند. سورفکتانت ها می توانند کشش سطحی آب را کاهش دهند تا آب با روغن یا چربی مخلوط شود. به همین دلیل است که لباس های کثیف را با مواد شوینده شستشو می دهیم.

مواد شوینده می توانند آلودگی ها را به صورت جامد یا مایع از بین ببرند.

ماده شوینده موجود در شامپوها نیز می توانند کشش سطحی آب را کاهش دهند و با خیس کردن موها چربی ها و آلودگی ها را از روی موها بشویند.

شما می توانید لیست بلندی از ترکیبات شیمیایی بکار رفته در این محصولات را بر روی برچسب آنها مشاهده کنید که قادرند شوره ، چربی و آلودگی ها را از روی موهای شما پاک کنند.

عناصر شیمیایی

عناصر شیمیایی، هنگام واکنش شیمیایی می توانند با یکدیگر مخلوط و ترکییب شوند که در نتیجه باعث به وجود آمدن تعداد بی شماری از مواد شیمیایی می شوند. به عنوان نمونه آب، محصول واکنش عنصر های اکسیژن و هیدروژن می باشد، در اینجا ۲ اتم هیدروژن و ۱ اتم اکسیژن با هم ترکیب شده و به هم متصل هستند، بنابراین باعث به وجود آمدن مولکولی با فرمول H2O می شوند. در ضمن توجه داشته باشید که این ۲ عنصر در شرایط مختلف می توانند ماده ای دیگر را به وجود بیاورند، مثلا هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) که از مولکول های H2O2 تشکیل شده است.

طبقه بندی مواد شیمیایی به روش GHS چگونه است؟

به صورت کلی طبقه بندی مواد شیمیایی به منظور دسته بندی کردن آنها از نظر خواص و خطراتی که ایجاد می کنند، انجام می شود. و از معروف ترین سیستم هایی که به منظور طبقه بندی مواد شیمیایی در جهان به کار می رود، سیستم GHS نام دارد.

GHS چیست ؟

GHS در واقع مخفف شده عبارت GLOBALLY HARMONIZED SYSTEM  است که به معنای سیستم جهانی طبقه بندی مواد شیمیایی می باشد.

تعریف ماده

ماده به عنوان چیزی که جرم دارد و فضا اشغال می‎کند، تعریف می‎گردد. درست همان طور که یک فرد با ویژگی‎هایی منحصر به فرد خود نظیر قد، رنگ پوست، فرم بدن و غیره توصیف می‎شود؛ ماده نیز با خواص فیزیکی و شیمیایی‎ خود مشخص می‌گردد.

ماده در شیمی

ماده در شیمی، خواص شیمیایی ماده به عنوان ویژگی‎هایی تعریف می‎شود که از طریق آن ویژگی‌ها، ماده تغییر می‎کند و با توجه به نسبت اجزای تشکیل دهنده‎اش به شکل‎های دیگری تبدیل می‎گردد. در تغییرات فیزیکی فقط حالت فیزیکی ماده تغییر می‌یابد نه ساختار ذره‌های تشکیل دهنده آن. بنابراین تغییرات همه حالت های ماده مانند ذوب، انجماد، تبخیر، میعان، تصعید و چگالش و همچنین انحلال نمک ها و بازها در آب، تغییر فیزیکی هستند.

در تغییرات شیمیایی اتصال اتم ها به یکدیگر و آرایش الکترونی آن‌ها در واکنش دهنده‌ها تغییر می‌یابد. البته در یک واکنش شیمیایی، اتم‌ها نه بوجود می‌آیند و نه از بین می‌روند و تنها ترکیب، تجزیه یا نوآرایی صورت می پذیرد.

خواص شیمیایی ماده قابل مشاهده نمی‎باشند اما می‌توان آن‌ها را از طریق حواس پنج‌گانه شناخت. در مقایسه با خواص شیمیایی، برخی از خواص فیزیکی ماده قابل مشاهده می‎باشند.

یک تغییر شیمیایی ممکن است با آزاد شدن انرژی به صورت گرما، نور یا صوت همراه باشد و تولید گاز، تشکیل رسوب یا تغییر رنگ را در پی داشته باشند.

تعریف مواد شیمیایی :

مواد شیمیایی، موادی هستند که ترکیب شیمیایی و ویژگی های معین و ثابتی دارند. اجزای تشکیل دهنده مواد شیمیایی را نمی توان با استفاده از روش های جداسازی فیزیکی و بدون تجزیه عناصر و تعیین ترکیب درصد آنها، شناسایی نمود.

 مواد شیمیایی به صورت ترکیبات شیمیایی، عناصر شیمیایی، یون ها و یا آلیاژ می باشند.

شیمیدان فرانسوی جوزف پراست اولین بار در قرن 18 میلادی پس از آزمایش و کار بر روی مواد شیمیایی از جمله کربنات مس توانست مفهومی برای ماده شیمیایی ارائه دهد.

متیل اورانژ چیست ؟

متیل اورانژ به انگلیسی Methyl orange یک شناساگر پی اچ (pH) است که به دلیل تنوع رنگی واضح و مشخص در مقادیر مختلف pH اغلب در تیتراسیون استفاده می شود.  

متیل اورانژ به هلیانتین نیز معروف است.

4-نیتروبنزوئیک اسید به انگلیسی 4-Nitrobenzoic acid یک ترکیب آلی با فرمول C6H4(NO2)CO2H است.

4-نیتروبنزوئیک اسید  یک جامد زرد کم رنگ به صورت پودر بلورین است.

4-نیتروبنزوئیک اسید پیش ساز برای 4-نیتروبنزوئیل کلرید، پیش ساز بی حس کننده پروکائین و اسید فولیک است. همچنین پیش ساز اسید 4 آمینو بنزوئیک است.

پی آنیسیدین

پی-آنیسیدین یا پارا آنیزیدین به انگلیسی p-Anisidine یک ترکیب آلی با فرمول CH3OC6H4NH2 است.

پی-آنیسیدین یک نمونه جامد تجاری و سفید رنگ است که به دلیل اکسیداسیون هوا به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای به نظر برسد. پی-آنیسیدین یکی از سه ایزومر آنیسیدین، آنیلین های حاوی متوکسی است. با احیای 4-نیتروآنیزول تهیه می شود.

تنگستات سدیم

تنگستات سدیم Sodium tungstate  یک ترکیب معدنی با فرمول Na2WO4 است.

شکل ظاهری تنگستات سدیم ، دستگاه بلوری لوزی ‌پهلو سفید است که محلول در آب نمک سدیم اسید تنگستیک است.

 تنگستات سدیم به عنوان منبع تنگستن برای سنتز شیمیایی استفاده می شود که این یک واسطه در تبدیل سنگ معدن تنگستن به فلز است.

پتاسیم هیدروکسید

پتاسیم هیدروکسید یا پتاس به انگلیسی Potassium hydroxide یک ترکیب غیر آلی با فرمول KOH است .

پتاسیم هیدروکسید همراه با هیدروکسید سدیم (NaOH)، KOH از قویترین بازها هستند.

پتاسیم هیدروکسید به شکل جامد سفید رنگی است که به طرز خطرناکی خورنده است.

پتاسیم هیدروکسید کاربردهای صنعتی زیادی دارد که بیشترین کاربرد واکنش پذیری آن نسبت به اسیدها و خنثی سازی اسیدها می باشد.

پتاس به عنوان پیش ساز اکثر صابون های نرم و مایع و همچنین مواد شیمیایی حاوی پتاسیم بسیار قابل توجه است.

نیترات کادمیوم

نیترات کادمیم Cadmium nitrate با فرمول شیمیایی Cd(NO۳)۲ یک ترکیب شیمیایی است. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سفید است.

شکل بی آب نیترات کادمیم فرار است، اما بقیه جامدات کریستالی بی رنگ یا سفید هستند که رقیق هستند و تمایل دارند رطوبت کافی از هوا را برای تشکیل محلول آبی جذب کنند.

نیترات کادمیم مانند سایر ترکیبات کادمیوم، نیترات کادمیوم به عنوان سرطان زا شناخته شده است.

نیترات کادمیوم هر یک از اعضای مرتبط خانواده ای از ترکیبات معدنی را با فرمول کلی Cd (NO 3 ) 2 ⋅ x H 2 O {\displaystyle {\ce {Cd(NO3)2.{\mathit {x}}H2O توصیف می کند. }}} {\displaystyle {\ce {Cd(NO3)2.{\mathit {x}}H2O}}}، رایج‌ترین شکلی که با آن مواجه می‌شویم تتراهیدرات است.

اسید فوماریک

اسید فوماریک به انگلیسی Fumaric acid یک ترکیب آلی با فرمول HO2CCH=CHCO2H است.

اسید فوماریک یک جامد سفید رنگ با طعمی شبیه به میوه است .

فوماریک اسید به طور گسترده در طبیعت وجود دارد و به عنوان افزودنی غذا استفاده می شود. شماره E آن E297 است.

فوماریک اسید یکی از ترکیبات واسطه‌ای در چرخه اسید سیتریک است.

اسید فوماریک در نمک ها و استرها به نام فومارات شناخته می شوند. فومارات همچنین می تواند به یون C4H2O2-4 اشاره داشته باشد.

 مواد شیمیایی آزمایشگاهی

مواد شیمیایی آزمایشگاهی همانگونه که از نامشان پیداست به دسته ای از ترکیبات شیمیایی گفته می شود که در آزمایشگاه های پزشکی، آزمایشگاه های دارویی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند.

اصولا در آزمایشگاه های تحقیقاتی به دلیل حساسیت های موجود، از مواد شیمیایی خالص (مرک، سیگما، فلوکا) استفاده می شود چرا که کوچکترین ناخالصی می تواند جهت تحقیقات را تغییر دهد.

از معمول ترین مواد شیمیایی آزمایشگاهی می توان به آب دیونیزه، استون، اتانول، تولوئن، انواع نمک ها و… اشاره کرد.

برای اطمینان از خلوص مواد می توان به اطلاعات سازنده کاتالوگ ، آنالیز یا MSDS) ) مراجعه کرد و یا از روش هایی مانند طیف سنج رزونانس مغناطیسی (NMR) و یا کروماتوگرافی گازی (GC) استفاده نمود.

همانطور که قبلا ذکر شد مواد شیمیایی آزمایشگاهی در صنایع مختلف کاربرد دارد. در ادامه به برخی از کاربردهای مواد شیمیایی آزمایشگاهی در هر بخش اشاره می کنیم:

4-نیتروآنیلین

4-نیتروآنیلین به انگلیسی 4-Nitroaniline با نامهای دیگری چون پارا نیتروآنیلین p-nitroaniline  یا 1 -amino-4-nitrobenzene یک ترکیب آلی با فرمول C6H6N2O2 است.

۴-نیتروآنیلین به شکل جامد زرد رنگ است که یکی از سه ایزومر نیتروآنیلین است.

۴-نیتروآنیلین به عنوان یک بازدارنده خوردگی واسطه ای در تولید رنگ ها، آنتی اکسیدان ها، داروها، بنزین، بازدارنده های صمغ، داروهای طیور می باشد .

1،4-نفتوکینون یا پارا نفتوکینون به انگلیسی 1,4-Naphthoquinone یک کینون با فرمول C10H6O2 است که از نفتالین مشتق می شود.

1،4-نفتوکینون ، کریستال های تری کلینیک زرد فرار را تشکیل می دهند و بوی تند شبیه بنزوکینون دارد.

پارا نفتوکینون در آب سرد نامحلول است، در اتر نفتی کمی محلول است و در حلال های آلی قطبی بیشتر محلول است.

اسید فسفوتنگستیک (PTA)

اسید فسفوتنگستیک (PTA) یا تنگستوفسفریک اسید(TPA)، یک هتروپلی اسید با فرمول شیمیایی H3PW12O40 می باشد.

"هتروپلی اسیدها بصورت کاتالیزورهای اسیدی،اسیدهای برونشتد بسیار قوی هستند و رنج گسترده ای از واکنش ها را در شرایط هموژن و هتروژن کاتالیز می نمایند."

اسید فسفوتنگستیک ظاهر بلورهای کوچک، بی رنگ مایل به خاکستری یا کمی زرد مایل به سبز و بی بو و محلول در آب می باشد.

فسفوتنگستیک اسید ، هیدرات های H3[PW12O40]·nH2O را تشکیل می دهد.

مواد شیمیایی

همانطور که می دانیم امروزه مواد شیمیایی در صنعت نقش مهمی را ایفا می کنند، بیشتر کارخانه ها و صنایع غذایی و مواد شوینده برای تولید به مواد شیمیایی مواد شیمیایی وابسته هستند.

به طور کلی مواد شیمیایی به دو منظور تولید می شوند دسته اول که مواد شیمیایی صنعتی هستند برای کاربرد در صنایع و مواد خوراکی استفاده می شوند و دسته دوم که همان مواد شیمیایی آزمایشگاهی هستند در آزمایشگاهها استفاده می شوند.

تفاوت اصلی در بین موا شیمیایی، درصد خلوص آنها می باشد. هر چه درصد خلوص مواد بالاتر باشد بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد

مواد شیمیایی از لحاظ میزان خلوص به مواد شیمیایی آزمایشگاهی به خاطر خلوص بالایی که دارند قیمت بسیار بالاتری نسبت به مواد صنعتی دارند و حتی قیمت آن ها ممکن است تا چند صد برابر سایر مواد شیمیایی باشد.

مواد شیمیایی آزمایشگاهی

در جواب این سوال که مواد شیمیایی آزمایشگاهی چیست می توان گفت ، موادی که به صورت اختصاصی در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند را مواد شیمیایی آزمایشگاهی می نامند.

مواد آزمایشگاهی با دیگر مواد شیمیایی تفاوت هایی دارند و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند.

مواد شیمیایی آزمایشگاهی همانطور که از نامشان نیز پیداست در آزمایشگاه ها به منظور انجام ازمایش های گوناگون به کار میروند.

مواد شیمیایی آزمایشگاهی از لحاظ خلوص با موادی که برای ساخت مواد غذایی و خوراکی به کار میرود یکسان است.

4-نیتروآنیلین

4-نیتروآنیلین، p-نیتروآنیلین یا 1-آمینو-4-نیتروبنزن یا پارا-نیتروآنیلین یک ترکیب آلی با فرمول C6H6N2O2 است.

4-نیتروآنیلین به شکل جامد زرد رنگ می باشد که یکی از سه ایزومر نیتروآنیلین است.

بنزیل برومید یا بنزیل بروماید

بنزیل برومید Benzyl bromide یک ترکیب آلی با فرمول C6H5CH2Br است.

بنزیل برومید از یک حلقه بنزن تشکیل شده است که با یک گروه برومومتیل جایگزین شده است.

بنزیل برومید یک مایع بی رنگ با خاصیت اشک آور است که به عنوان یک معرف برای معرفی گروه های بنزیلی استفاده می شود.

سدیم آسکوربات

آسکوربات سدیم یا سدیم آسکوربات Sodium ascorbate با فرمول شیمیایی C₆H7NaO6 یک ترکیب شیمیایی است که یکی از تعداد نمک معدنی اسید اسکوربیک می باشد.

سدیم آسکوربات نمک سدیم اسید اسکوربیک است.

کاربردهای سدیم آسکوربات

سدیم آسکوربات نیز نوع غیراسیدی و بافر از ویتامین C محسوب می شود که در گروه نمک های معدنی قرار می گیرد.

اما به طور کلی می توان گفت که ویتامین C (از هر نوعی) نقش بسیار مهم و حیاتی در تقویت سیستم ایمنی بدن داشته و همین طور برای تولید کلاژن و سلامت پوست، استخوان ها و مفاصل ضروری است.

اتیل فرمات

اتیل فرمات Ethyl formate با فرمول شیمیایی C۳H۶O۲  استری است که هنگام واکنش اتانول (یک الکل) با اسید فرمیک (یک اسید کربوکسیلیک) تشکیل می شود.

اتیل فرمات بوی مشخصه رام دارد و همچنین تا حدی مسئول طعم تمشک استبه طور طبیعی در بدن مورچه ها و در نیش زنبورها وجود دارد.

گلوکز و ساکارز هر دو قند ساده هستند. طعم بسیار شیرینی دارند و ترکیبات آنها به خوبی در آب حل می شود. این ترکیبات به دلیل شیرین بودن کاربردهای متفاوتی دارند.

تفاوت اصلی گلوکز و ساکارز

گلوکز یک مونوساکارید است در حالی که ساکارز یک دی ساکارید است. یک مونوساکارید به صورت یک مولکول واحد وجود دارد. یک دی ساکارید از دو مولکول مونوساکارید تشکیل شده است که از طریق یک پیوند گلیکوزیدی به یکدیگر متصل شده اند.

ساکارز یک دی ساکارید است که از یک گلوکز تشکیل شده است.

سولفات نقره Silver sulfate یک منبع نقره نسبتاً محلول در آب و اسید برای مصارف سازگار با سولفات ها است.

 ترکیبات سولفات نمک یا استرهای اسید سولفوریک با فرمول شیمیایی Ag2SO4 هستند که با جایگزینی یک یا هر دو هیدروژن با یک فلز تشکیل می شوند.

شکل ظاهری سولفات نقره به شکل بلورهای بی‌رنگ است که قرار گرفتن در معرض هوا یا نور تیره می شود، البته در آب حلال است.

نیتروبنزن Nitrobenzene   یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی C6H5NO2 و که جرم مولی آن ۱۲۳٫۰۶ g/mol می باشد.

 شکل ظاهری نیتروبنزن ، مایعی مایل به زرد است که بویی شبیه بوی بادام دارد ، نیترو بنزن پس از انجماد به شکل بلورهایی زرد مایل به سبز می دهد.

نیتروبنزن در مقیاس بزرگ به عنوان پیش ساز آنیلین تولید می شود.

نیتروبنزن در آزمایشگاهها به عنوان حلال( واکنشگرهای الکتروفیل) استفاده می‌شود.